Ekim
07
Tarih 07-10-2008

Glukosamin ve Kondroitin (Glucosamine & Chondroitin); yeni bir kıkırdak koruyucu doğal formülasyondur. Glukosamin ve kondroitin vücudumuzdaki bağ dokularının iki temel yapı taşı olup, eklemlerimizin vazgeçilmez elemanlarıdır. İçindeki bileşiklerin osteoartrit (Artroz; Dejeneratif eklem hastalığı) etkilerini azalttığı ve kıkırdak yapısını güçlendirdiği çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir.

Glukosamin (Glucosamine Sulfate); çeşitli formlarda kullanıma hazır bir ek gıdadır. Molekül yapısı basittir. En yaygın formları; glukosamin sülfat (Glucosamine sulfate), glukosamin hidroklorid (glucosamine hydrochloride) ve N-Asetil-Glukosamin (N-acetyl-glucosamine: NAG) dir. Glukosamin sülfat (GS) formu osteoartrit (OA) için üzerinde en çok klinik araştırma yapılan ve OA için faydalı etkisi kanıtlanan tek formdur. Bu nedenle OA tedevisi için tercih edilen form da bu formdur. Glukosamin, kıkırdaklarda bulunan ve glikosaminoglikon’ lar (glycosaminoglycans-GAG) olarak bilinen özel moleküllerin üretiminde vücudumuzun gereksinim duyduğu bir maddedir.

Günlük yiyeceklerimizde önemli miktarda bulunmaz. Bu yüzden ek gıda olarak karides ve istiridye gibi kabuklu deniz ürünlerinin kabuklarından üretilir. Glukosamin Sülfat(GS), sodyum klorür (NaCl) ve potasyum klorür (KCl) olrak bilinen iki mineral tuzundan birisi ile stabilize edilir (Referans1-2). Her ikisi de GS’ yi stabilize etmek (kararlı hale getirmek) için etkili olmasına rağmen, KCl’ nin stabilizitör olarak kullanımı daha yaygındır (Glukosamin potasyum sülfat). Bunun nedeni günlük yiyecek kültürümüzde NaCl’nin (Sofra tuzu) yeterince zaten alınması, fakat KCl’ nin yeterli miktarda alınmamasıdır. Glukosamin (GS) tırnak, tendon (kasların kemiklere yapışmasını sağlayan yapılar), deri, göz, kemik ve ligament (Bağ; kemikleri ve başka organları birbirine rapteden bağ) oluşumunda önemli rol oynar. Glukosamin’ in eklemlerdeki en önemli fizyolojik fonksiyonu kıkırdak bileşiklerinin oluşumunu sağlamak, bunun yanında da kıkırdağa sülfür (kükürt) girişini sağlamaktır. Özet olarak kıkırdağın sadece oluşumunda değil beslenmesinde de önemli bir rol oynar. Son 10 yıldaki çalışmalar Glukosamin Sülfat’ ın osteoartrit (Artroz) semptomlarını azaltmada çok etkili olduğunu göstermiştir.

Çalışmalarda glukosamin sülfat, ağrı ve iltihap gidermede standart ağrıkesiciler ve plasebolardan daha iyi sonuç vermiştir (Referans3-4-5-6-7-8-9-10-11-12).


Kondroitin Sülfat (Chondroitin Sodium Sulfate); glikosaminoglikon’ lar (GAG) denen molekül zincirlerinden oluşur. Tek önemli gıdasal kaynağı hayvansal kıkırdaktır (Sığır, inek gibi).Kondroitin sülfat (CS) kıkırdak, kemik ve tendonlar için en önemli maddelerden biridir. Uzun süreli klinik araştırmalarda kondroitin sülfatın osteoartrit (artroz) vakalarında hastalık seyrini ve eklem ağrısını azalttığı ve eklemleri güçlendirdiği bulunmuştur. Çalışmalar göstermiştir ki, kondroitin sülfat kemik sağlığına katkıda bulunmaktadır. Çünkü kemiklerde bulunan GAG’ ların büyük çoğunluğu kondroitin sülfat’ tan oluşmaktadırlar (Referans13). Pek çok double-blind araştırma (Ne deneğin nede araştırıcının neyin tedavi edilmeye çalışıldığını bilmediği bir klinik araştırma tipi) (Referans14-15-16-17-18-19-20-21) kondroitin’ in osteoartrit’ in semptomlarını azaltıcı, ilerleyişini yavaşlatıcı veya tersine çevirici etkisinin olduğunu göstermiştir (Referans22). Kondroitin ve benzeri bileşikler kan damarlarının ve idrar kesesinin yapısında da mevcup olup, anormal kan ve idrar akışının önenmesine yardımcı olmaktadırlar. Kondroitin’ in kan damarlarındaki bir rolü de aşırı kan pıhtılaşmasının önlemesidir. Ek olarak kondroitin kan kolesterol seviyesini de düşürebilmektedir (Referans23). Yine araştırmalar bu maddenin damar sertliğinin ve kalp krizinin (Damar sertliği olan kişilerde) önlenmesine yardımcı olduğunu da göstermektedir (Referans24-25-26). Kondroitin sülfat, sülfür (kükürt) bakımından da zengindir ve bu da Glukosamin ile ilgilidir. GAG’ lar vücudun oksalat’ı (Oksalik asitin tuzu; böbrek taşları ile ilgili bir madde) nasıl işlemden geçireceği üzerine etkilidir. Geçmişinde böbrek taşları ile sorunu olan 40 kişi üzerine yapılan bir araştırmada günde 2 kere 30 mg GAG alımının üriner oksalat ifrazatını (salgısını) 15 gün içerisinde düşürdüğü görülmüştür(Referans27-28). Vücudun kendisi de kondroitin sülfat yaptığından dolayı, sağlıklı insanlarda eksikliği pek görülmez. Fakat osteoartrit’ ten ve artrit’ in diğer formlarından etkilenen kişilerde eklem kıkırdaklarında kondroitin sülfat miktarı düşebilmektedir. Kondroitin sülfat kıkırdakların su ve besinleri tutması ve diğer moleküllerin kıkırdağa doğru hareketinin (Kıkırdağa kan akışı olmadığı için önemli bir özellik) temel unsurudur. Dejeneratif eklem hastalığında (Osteoartrit-Artroz), kıkırdak aşındığı için kondroitin sülfat kaybı vardır.

Yapılan araştırmalar, glukosamin ve kondroitin sülfatın ayrı ayrı artrit semptomlarını azalttığını ortaya koymuştur. Buna göre glukosamin sülfat ağrıyı azaltırken, kondroitin sülfat hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktadır. Glukosamine sülfat GAG sentezini artırırken, kondroitin sülfat kıkırdağı bozan enzimleri engellemektedir. Bu iki kıkırdak koruyucu ajan (etkili madde), farklı etki mekanizmaları olduğu için birbirlerini tamamlamaktadırlar.

UYARILAR: Kabuklu deniz ürünlerine (istiridye ve istakoz gibi) allerjisi olanların,

şeker hastalarının (diyabetikler), peptik ülserli ve idrar artırıcı (diüretik) ilaç kullanan

kişilerin bu ürünü kullanmamaları tavsiye edilir.

Her bir tablet;

750 mg Glukosamin sülfat (Glucosamine Potassium Sulfate: Kabuklu deniz ürünlerinden)

600 mg Kondroitin Sülfat (Chondroitin Sodium Sulfate: Sığır kıkırdağından) içerir.

Kullanım Şekli ve DOZAJ: Glukosamin ve Kondroitin 1350 mg’ lık tabletler halinde sunulmuş olup; ek gıda olarak yemeklerle beraber veya aç karına günde 2 tablet, bir bardak su veya diğer içeceklerle beraber alınabilir. (Yutmayı kolaylaştırmak için gerektiğinde tabletler bölünebilir.). Glukosamin ve Kondroitin’ in faydalı etkileri genellikle 3-8 haftalık bir kullanımdan sonra kendini göstermektedir. Bununla beraber osteoartrit tedavisinde 3 yıllık veya sürekli kullanım önerilmektedir. T.C Tarım Bakanlığı’ nın izniyle ithal edilmiştir. Normal dozajda bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

Yorumlar

canan tarih 05 Şubat, 2009 - 00:40 #

arkadasım kaza yaptı ve sol kalca kemıgınde catlak olustu.bir kac ay yattı.catlak ıyılestı ama sol kalca bulunan yumruk kemıgının kıkırdaklarında curume basladı.bu kıkırdaklarının tekrar toplanmasını sağlayabilir mı acaba.bundan dolayı arasıra topallıyor.doktor genc oldugu ıcın eğer devamlı yuzerse toparlayabılecegını soyledı.amelıyat yapmak ıstemedı.genc oldugu ıcın kıkırdaklar kendını toparlayabılırmıs.eger aksı tesırı olmazsa bu ılacı destekleyıcı olarak almak ıstıyoruz.ama onun karacıgerı sorunlu.doktoru antıbıyotık kullanmaması gerktıgını soyledı.karacıgerıne dokunmaz degılmı.cevabınızı beklıyorum.


canan tarih 05 Şubat, 2009 - 00:48 #

eger ıyı gelırse bu bızım ıcın cok onemlı.ayagının boyle olması calısmasına engel oluyor.psikolojısıde bozuldu.lutfen bu konuda bızı bılgılendırın.o daha cok genc.


naime öztürk tarih 07 Kasım, 2009 - 00:09 #

kalbimde mitral kapak darlığı ve yetmezliği yüzünden 20 yıl önce mitral kapağıma açık kalp ameliyatıyla protez kapak uygulandı ve 20 yıldır kan sulandırıcı coumadin tbl kullanıyorum acaba glukizamin kontdroitinle coumadin etkileşirmi bana yan etkisi varmı birde zaten çok kilolu biriyim bana kilo yaparmı romatoit artritten dolayıda çok şiddetli ağrılarım var doktorum kıkırdak yapının bozulduğunu söyledi ve bu ilacı kullanmamı önerdi fakat ben pek çok çerşitli ilaçlar kullandım ağrılarım azalmadığı gibide coumadinle etkileştiği için çok defa iskemik ataklar geçirdim bu yüzdende glukozamin kondroitinde bu tür etkiler yaparmı kilo artışı yaparmı diye endişeleniyorum lütfen bilgilendirirmisiniz zira internette bkalp hastalığı ile ilgili açıklama bulamadım açıklamalarınızı bekliyorum saygılar


ersoy tarih 23 Mart, 2010 - 21:48 #

iyi günler canan isimli üyenin sormuş olduğu sorunun aynısını ben yaşıyorum 6 ay önce sol kalçamdan sakatlandım sakatlıktan 2 ay sonra AVN teşhisi kondu, bugünde AVN iyileştiğini fakat kıkırdaklarda zedelenme olduğunu söylediler, canan isimli üyeye verdiğiniz cevabı veya kendilerinin bu konu hakkındaki tecrübelerinden faydalanmak için tanıştırmanızı talep ediyorum teşekkürler başarılarınızın devamını dilerim.(soruları okuma sisteminizi bilmediğimden messjıda aktarıyorum) canan tarih 05 Şubat, 2009 – 00:40 # arkadasım kaza yaptı ve sol kalca kemıgınde catlak olustu.bir kac ay yattı.catlak ıyılestı ama sol kalca bulunan yumruk kemıgının kıkırdaklarında curume basladı.bu kıkırdaklarının tekrar toplanmasını sağlayabilir mı acaba.bundan dolayı arasıra topallıyor.doktor genc oldugu ıcın eğer devamlı yuzerse toparlayabılecegını soyledı.amelıyat yapmak ıstemedı.genc oldugu ıcın kıkırdaklar kendını toparlayabılırmıs.eger aksı tesırı olmazsa bu ılacı destekleyıcı olarak almak ıstıyoruz.ama onun karacıgerı sorunlu.doktoru antıbıyotık kullanmaması gerktıgını soyledı.karacıgerıne dokunmaz degılmı.cevabınızı beklıyorum


mehmet tarih 17 Mayıs, 2011 - 20:43 #

şekerim yüksek olduğundan dolayı glukozamin kandroitinin şekersiz olanı üretiliyormu ve eczanelerde şekersiz olanını bulabilirmiyiz cevabınızı bekliyorum


azize tarih 24 Eylül, 2011 - 01:51 #

nbl glukozamin kondroitin bu ilacı kıkırdak larım inceldiği için kullanıyorum dr verdi fakat ben hepatit B TAŞIYICI OLDUĞUM İÇİN TEREDDÜTLÜYÜM bu ilaç karaciğere zarar verirmi ve KİLO YAPARMI LÜTFEN E POSTAMA MAİL ATARSANIZ ÇK SEVİNİRİM TEŞEKKÜR EDERİM


rhr tarih 12 Ekim, 2011 - 09:40 #

Mrb; bu hapları 1 aydır kullanıyorum,dizimdeki menüsküs başlangıcı tanısı nedeniyle ve ilk birkaç haftada çok yararını gördüm.Fakat çok iştah açıyor,sürekli açlık hissediyorum;hemen 2 kg aldım!!!


emr tarih 02 Nisan, 2012 - 19:46 #

meraba doktorum bana bu hapı önerdi ama kilo almaktan korktuğum için kullanmak istemiyorum ayak baş parmaklarım çok ağrıyor eklem bozukluğu varmış 37 yaşındayım lütfen aydınlatırsanız çok sevinirim yetkili yada kullanmış kişilerden yorum bekliyorum teşekkür ederim..(avicenna glucosamine ilacın adı)


songül tarih 10 Aralık, 2012 - 22:33 #

ben de kullanıyorum kılo yaparmı acaba


lütfiye tarih 19 Ağustos, 2013 - 19:50 #

selam benim kalca kemiyimde kilecleme var ve birada kayma birde diz kapağımda sıvı kaybı var NBL glukozaman kondroitin kulanıyorum rahatzılığıma ne gibi fayladalı var ve herhangi bi zararı olurmu tşkürler


sarı tarih 25 Şubat, 2014 - 16:59 #

kilo yapar mı hepatit b olanlarda kullanabilir mi 18-19 yaş kullanabilir mi kaç mg kullanmalıyız


nesrin tarih 23 Eylül, 2014 - 09:07 #

Slm.benimde dizimde kıkırdak catlamasi var dedi dr.ömür boyu kullan dedi.faydası oluyor evet.kilo konusunda eczacim kilo aldırmaz demişti o dönem aldım ama birtek ilaca bahane bulmamak gerek diye düşünüyorum


hark tarih 22 Ekim, 2014 - 21:01 #

benimde münüsküsüm vardı 2 yıl kullandım…evet diz kapağıma faydasını grdüm ama….kilo aldım..önce bu ilaca bağlamamıştım kiloyu…6 ay önce bıraktım ilacı…..yiyeceklerimi azaltmadan 6 kilo verdim….bilginize..


gülcan tarih 15 Eylül, 2015 - 03:12 #

ben bu ilacı fizik doktorum verdı günde 1 tane dedı ortopedı dr da eklemlerde kireçlenme ilerlemiş günde 3tane alın dedı bu ilaç kilo aldırırmı yoksa verdırırmı


Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.